יעוץ מקוון - שירות חדש במרפאתו של פרופסור נאמן

יעוץ מקוון - שירות חדש במרפאתו של ד"ר נאמן

אורולוג מבוגרים

הפרעות בשלפוחית השתן

מהו אורולוג?

רופא מנתח (כירורג אורולוגי) המטפל במחלות במערכת השתן (בגברים ובנשים) ובמחלות הקשורות לאיברי הרבייה הזכריים.

ערמונית מוגדלת

ערמונית מוגדלת (פרוסטטה)

בלוטת הערמונית הינה בלוטה שנמצאת בגברים וממוקמת במוצא שלפוחית השתן. תפקיד הערמונית הינו לייצר את נוזל הזרע. הערמונית גדלה עם השנים ולעיתים גורמת להפרעות בהטלת השתן (מאמר על ערמונית מוגדלת). לחצו לקרוא את הכתבה ׳לגברים בלבד׳ שהתפרסמה בידיעות אחרונות.

טיפול בערמונית מוגדלת

הטיפול בערמונית מוגדלת

טיפולים תרופתיים וטיפולים ניתוחיים. בשנים האחרונות ישנה נטייה לביצוע ניתוחים זעיר פולשניים לכריתת ערמונית (TURP, ניתוחי לייזר), ניתוחים אלו נועדו להחיש את ההחלמה ולהפחית כאבים.

הפרעות בשלפוחית השתן

הפרעות בשלפוחית השתן

קיים מגוון של הפרעות בשלפוחית השתן ובהן בעיות בהטלת השתן, הטלת שתן דחופה, הטלת שתן לילית ובריחת שתן. כל אלו הן בעיות נפוצות המשפיעות הן על גברים והן על נשים כאחד וכולן הן ההפרעות המצריכות טיפול.

סרטן בשלפוחית השתן

סרטן שלפוחית השתן

סרטן זה הינו הרביעי בשכיחותו בקרב גברים ושמיני בשכיחותו בקרב נשים. הביטוי הראשוני של סוג סרטן זה לעתים הינו הופעת דימום בשתן (ללא כאבים). (קישור למאמר על סרטן שלפוחית השתן). אבחון מוקדם וטיפול יעיל במקרים אלו מביא בד"כ לריפוי.

אורולוג - דלקות חוזרות בדרכי השתן

דלקות חוזרות בדרכי השתן

דלקות אלו מהוות הפרעה משמעותית בעיקר בקרב נשים ורבות הנשים הצעירות הסובלות מהפרעה זו. לרוב מופיעה הדלקת לאחר קיום יחסי מין. נשים בגיל הבלות גם כן נוטות לדלקות חוזרות בדרכי השתן.

וריקוצלה

וריקוצל

ורידים מורחבים באשך, תופעה של וריקוצל נפוצה במתבגרים ובגברים צעירים. בקרב גברים הסובלים מבעיות פוריות, נמצא אחוז גבוה של וריקוצל. הטיפול בוריקוצל משפר לעיתים את ספירת הזרע.

הידרוצלה

הידרוצל

מצב בו מצטברים נוזלים באשך וגורמים לנפיחות. לעיתים יש צורך בהדמיית אולטרה-סאונד אשכים כדי לאבחן את הסיבה להיווצרות ההידרוצל. הטיפול בהידרוצל הינו ניתוח בו מנקזים את הנוזלים.

אורולוג פרטי למבוגרים

אבנים בדרכי השתן

היווצרות אבנים בדרכי השתן נפוצה מאוד באיזורנו. אבנים יכולות להתגלות בכליות, בשופכנים (צינור שמחבר בין הכליות לשלפוחית השתן ומוביל את השתן) ובשלפוחית השתן. לעיתים נוכחות אבנים בדרכי השתן יכולה לגרום לתחלואה משמעותית, כאבים עזים במותן, דלקת חריפה בדרכי השתן ודימום. לעיתים האבנים הנמצאות בדרכי השתן ואינן גורמות לתסמינים כלל. במקרים בהן האבנים גורמות לחסימה בדרכי השתן, נדרש טיפול מיידי/דחוף. מטרת הטיפול הדחוף היא לנקז את דרכי השתן, בדרך כלל ע"י הכנסת צנטר (סטנט) שעוקף את החסימה. השלב הבא הינו טיפול לסילוק האבן. מדובר בהתערבות ניתוחית. כיום מקובל לבצע ניתוחים זעיר פולשניים ע"י החדרת סיבים אופטיים וריסוק אבנים ע"י לייזר (אורטרוסקופיה). לגבי אבנים בכליות, נהוג להשתמש באנרגית קול המועבר ע"י מכשיר לריסוק חוץ גופי (ESWL). השלב האחרון לאחר סילוק האבנים, הינו טיפול למניעת היווצרות אבנים נוספות. הגברת השתייה בהתאם למגבלות המטופל/ת, הינה בעלת חשיבות רבה במניעת היווצרות אבנים.

אורולוג פרטי למבוגרים

מומים בדרכי השתן

מומים אלו, המובחנים בגיל צעיר לרוב, מטופלים גם בגיל צעיר. קיימים גם מומים שהובחנו אך לא טופלו בגיל צעיר או כאלו שמאובחנים בגיל הבגרות. מדובר במומים כמו מערכת מאספת כפולה, הידרונפרוזיס, היצרות מעבר אגן כליה-שופכן, רפלוקס דרכי השתן ומומים מורכבים אחרים. מומים אלו מטופלים בהתאם לתסמיניהם. במידה ונגרמים זיהומים חוזרים בדרכי השתן, אבנים בדרכי השתן או כאבים קיימת התוויה לטיפול ניתוחי במומים אלו. כיום ניתן לרוב לטפל במומים אלו ע"י ניתוחים זעיר פולשניים (לפרוסקופיה).

צרו קשר

פרופסור עמוס נאמן

פרופ' עמוס נאמן

אורולוג פרטי מומחה ומנתח בכיר מנהל מחלקה אורולוגיה בביה"ח מאיר

פרופסור עמוס נאמן
פרופסור עמוס נאמן

אורולוג פרטי, מומחה בכירורגיה אורולוגית ומנהל מחלקת אורולוגיה בבית החולים מאיר בכפר סבא.

מאמרים נוספים

רפלוקס בדרכי השתן אצל ילדים

רפלוקס הוא ליקוי אורולוגי שבגללו השתן יכול לחזור לאחור ולהגיע לכליות. אם יש זיהום בשתן, עלול להיגרם נזק לכליות. כל מה שרציתם לדעת על רפלוקס

דילוג לתוכן