TURP - טיפול בערמונית מוגדלת

TURP

מהי ערמונית מוגדלת?

ערמונית (פרוסטטה) הינה בלוטת הנמצאת בכל הגברים. הערמונית מקיפה את השופכה במוצא שלפוחית השתן ותפקידה יצור חלק מנוזל הזרע. (הזרע עצמו מיוצרת באשכים, אך נוזל הזרע מיוצר במספר בלוטות בעיקר בערמונית).
עם השנים בלוטת הערמונית גדלה, תופעה הנקראת היפרטרופיה.
להגדלה של בלוטת הערמונית יכולה להיות השפעה ניכרת על איכות החיים. הערמונית הגדולה מתחילה ללחוץ על השופכה ובכך מפריעה להטלת השתן. בד בבד עם הגדלת הערמונית מתחילים שינויים בשריר שלפוחית השתן (דהטרוזור), שינויים אלו נגרמים עקב שילוב של הזדקנות שלפוחית השתן וחסימה במוצא שלפוחית השתן ע"י הערמונית.
תופעה של הגדלת הערמונית ותסמינים נלווים נקראה הגדלה שפירה של ערמונית (Bening prostatic hypertrophy – BPH). חשוב להבדיל בין תופעה זו לבין סרטן ערמונית. מדובר בשתי תופעות שונות בתכלית. ההתיחסות לסרטן ערמונית ולהגדלה שפירה של הערמונית שונה מהותית. במאמר זה אנו מדברים אך ורק על הגדלה שפירה של ערמונית ואפשרות הטיפול בניתוח TURP.

התסמינים הנגרמים עקב גדילת הערמונית מתחלקים לשניים:

הפרעות בהתרוקנות: זרם השתן נחלש, קיים קושי בהוצאת שתן (היסוס התחלתי), טיפטוף בסוף הטלת השתן , הרגשת חוסר התרוקנות ועוד.
הפרעות באגירה: מתבטא בתחושה מוקדמת להטיל שתן, דחיפות במתן .(צורך בהטלה מיידית של השתן), תכיפות (הטלת שתן מספר רב של פעמים ביום), קימה בלילה לצורך הטלת שתן (נוקטוריה), בריחת שתן (אי-נקיטת שתן) ועוד.

האם כל הגברים סובלים מאותם תסמינים ?

התשובה היא חד משמעית – לא. כל גבר סובל ממגוון שונה של תופעות ומדרגת חומר שונה.

האם התסמינים מחמירים עם הזמן ?

התשובה – כן. בחלק מהגברים התסמינים מחמירים עד כדי סיבוכים משמעותיים הכוללים: עצירת שתן, דם בשתן, הרחבה של הכליות , פגיעה בתפקודי כליה ועוד. ובחלק מהגברים יתכן החמרה קלה והדרגתית עם השנים באופן שלא יצריך טיפול תרופתי או ניתוחי.

מה הגיל האופייני להופעת תסמינים ?

לרוב התסמינים מתחילים סביב גיל 50 , בגיל 80 כ- 80% מהגברים סובלים מתסמינים של הגדלת הערמונית. לעיתים גברים צעירים יותר סובלים מתסמינים דומים, לעיתים התסמינים אף מתחילים בשנות ה- 20. מקרים אלו לרוב נגרמים מסיבות אחרות ואינם קשורים להגדלת ערמונית.

מתי צריך לעבור ניתוח פרוסטטה?

עבור מרבית הגברים הסובלים מערמונית מוגדלת, יומלץ לעבור ניתוח רק לאחר שמוצו אפשרויות טיפוליות אחרות כגון שינוי באורח החיים, מעקב רפואי סדיר ונטילת תרופות המאפשרות מעבר שתן בקלות.

הרופא ימליץ לעבור ניתוח במקרים הבאים:
• חסימה בדרכי השתן שלא מאפשרת הטלת שתלן (עצירת שתן).
• אי ספיקת כליות בשל הערמונית המוגדלת.
• דלקות ו/או דימומים חוזרים.
• אבנים בשלפוחית השתן.
• טיפול תרופתי שאינו משפר את איכות חייו של המטופל או כולל תופעות לוואי שהמטופל אינו יכול לחיות איתן.

חשוב לציין כי ישנם מספר סוגי ניתוחים לטיפול בערמונית מוגדלת. לאחר הערכת מצבו הרפואי הכללי של המטופל, גודל הפרוסטטה ובהתאם לשיקול דעתו של הרופא יומלץ סוג הניתוח הספציפי. ניתוח TURP למשל אינו מתאים לבעלי פרוסטטה מוגדלת במיוחד.

מה זה ניתוח TURP?

ניתוח Trans Urethral Resection of the Prostate או TURP בקצרה היא פרוצדורה כירורגית להסרה חלקית של בלוטת הערמונית השפירה דרך צינור השופכה. במהלך הניתוח האורולוג מסיר את החלק של הבלוטה החוסם את צינור השופכה וגורם לתופעות הלוואי המאפיינות ערמונית מוגדלת. הניתוח מתבצע בהרדמה אזורית (ספינלית או אפידורלית) או כללית ונמשך בין 60 ל-90 דקות. TURP היא פרוצדורה אנדסקופית שאינה דורשת ביצוע חתך בגוף המטופל, היא נעשיית בעזרת סכין חשמלית ייעודית המאפשרת למנתח שליטה מלאה במהלך הניתוח תוך השגת תוצאות מקסימליות עבור המטופל. בסיום ההליך, מוחדר קטטר המאפשר שטיפה של שלפוחית השתן למשך יומיים-שלושה והמטופל מועבר להתאוששות.

מהן ההכנות לניתוח?

טרם ביצוע הניתוח הרופא יבקש לערוך בדיקות בהתאם לשיקול דעתו. הבדיקות יכולות לכלול אחד או את כל הבאים: בדיקות דם כלליות, תפקודי קרישה, בדיקת PSA, צילום חזה, תרבית שתן, אקג ועוד.
בערב הניתוח ובבוקר יש להתרחץ היטב עם מים וסבון, אין צורך להסיר שיער, אין להשתמש בתכשירים כלשהם באזור הניתוח. צום של 6 שעות יספיקו (הוראות מדויקות יסופקו לכל מטופל בהתאם לסוג ההרדמה הספציפי בניתוח שלו). יש להפסיק לשתות לחלוטין כשעתיים לפני הניתוח. מעשנים יתבקשו להפסיק כ-6 שבועות לפני הניתוח ולא לחזור לעשן עד להחלמה מלאה מחשש לסיבוכים המאפיינים מעשנים בהליכים כירורגיים. במידה והנכם נוטלים מדללי דם תתבקשו להפסיק לקראת הניתוח.

מה משך ההחלמה מניתוח TURP?

ההחלמה הראשונית נעשיית בבית החולים בו המטופל שוהה כיומיים-שלושה לאחר הניתוח. מרבית המטופלים יכולים לחזור לשגרה מתונה (בדגש על מתונה) כבר שבוע אחרי ניתוח TURP. החלמה מלאה אורכת בין 4 ל-6 שבועות (פירוט על הנחיות לאחר ניתוח TURP בהמשך).

האם ישנן תופעות לוואי? האם ישנם סיכונים בניתוח TURP?

תופעות הלוואי המידיות של ניתוח TURP קשורות לעצם הניתוח עצמו וכוללות כאב ונפיחות קלה. בבית החולים ובבית לאחר השחרור יסופקו משככי כאבים למטופל. כמו כן, רגישות באזור עשויה ללוות את המטופל למשל תקופת ההחלמה. ניתוח TURP נחשב לבטוח מאוד ועם סיכונים מעטים עבור המטופל בשל העובדה שהוא מבוצע בשיטה אנדסקופית שאינה דורשת חתך ניתוחי. עם זאת, ישנן כמה תופעות לוואי אפשרויות לניתוח שיש לתת עליהן את הדעת:
• דלקת בדרכי השתן בשל השימוש בקטטר לאחר הניתוח (נדיר מאוד).
• אובדן של השליטה בשתן (נדיר מאוד).
• היצרות השופכה בשל הצטלקות.
• דימום מוגבר במהלך הניתוח הדורש קבלת מנת דם (נדיר).
• שפיכה אחורית – מצב בו נוזל הזרע מגיע לשלפוחית השתן במקום לצינור השופכה. למעשה, אין שפיכה חיצונית בעקבות התופעה. שפיכה אחורית לא משפיעה על הזקפה או הגעה לאורגזמה והנאה מינית אך עשויה להיות מכשול להבאת ילדים. בשל כך, לגברים המעוניינים להביא ילדים מומלץ לשקול הקפאת זרע.
• אצירת שתן.
• צריבה במתן שתן או דימום קל.
כדי למזער את תופעות הלוואי ולהימנע ככל הניתן מסיכונים, יש לפעול לפי הנחיות הרופא לפני ואחרי הניתוח.

האם ישנן הנחיות מיוחדות לאחר הניתוח?

טרם השחרור מבית החולים יסופקו למטופל הוראות מדויקות להתנהלות בביתו בימים ובשבועות הקרובים. אלו כוללות למשל:
• יש לשתות לפחות שני ליטר מים ביום.
• מומלץ להיעזר במשככי כאבים בהמלצת הרופא כל עוד מופיע כאב.
• יש לנוח ולא להתאמץ, להימנע מפעילות גופנית אפילו קלה כמו הרמת מצרכים או הליכה מרובה לפחות 4 שבועות לאחר הניתוח.
• אפשר להשתמש במשלשלים קלים כדי למנוע אי נוחות.
• אין לקיים יחסי מין כשבועיים לאחר הניתוח (רצוי להמתין עד לאישור מן הרופא).

האם ניתוח TURP משפיע על התפקוד המיני?

אחת השאלות הנפוצות מפי גברים העומדים בפני ניתוח פרוסטטה היא האם ישנה השפעה על התפקוד המיני. החדשות הטובות הן שמרבית המטופלים יחזרו לתפקוד מיני מלא לאחר תקופת ההחלמה. הניתוח אינו משפיע על הזקפה או על היכולת להגיע לאורגזמה אלא במקרים נדירים. תופעת השפיכה האחורית הנפוצה לאחר ניתוח TURP אינה מפריעה לקיום יחסי מין מלאים ומהנים.

צרו קשר

ד"ר עמוס נאמן
ד"ר עמוס נאמן

ד"ר עמוס נאמן מומחה באורולוגיה ומנהל יחידת אורולוגית ילדים בבית חולים אסף הרופא.