אשך טמיר

אשך טמיר

מהו אשך טמיר?

אשך טמיר הינו המום המולד השכיח ביותר שמתגלה אצל בנים. בבנים שנולדים במועד עד 5% יאובחנו עם אשך טמיר. בפגים מצב זה נפוץ בהרבה ויכול להגיע עד 30%. בזמן ההתפתחות העוברית נוצרים האשכים בחלל הבטן. ככל שההיריון מתקדם האשכים נודדים לכיוון שק האשכים. לכן ככל שמדובר בפגות מוקדמת יותר כך אחוז אשכים הטמירים גבוהה יותר. לאחר הלידה חלק ממקרים אלו ישלימו את נדידת האשכים לכיוון השק ובסופו של דבר ימצאו את דרכם בבטחה לשק האשכים.עם זאת, כ-2% מהבנים יצטרכו בסופו של דבר לעבור ניתוח לקיבוע אשך טמיר.

עד מתי ממתינים כדי לקבוע אם אכן יהיה צורך בניתוח?

מחקרים בהיקף נרחב הראו שבנים בהם האשך עדיין טמיר בגיל 6 חודשים (גל מתוקן), האשך כבר לא ישלים את תהליך הנדידה וילדים אלו יצטרכו ניתוח. ההמלצה היום לבצע את הניתוח עד גיל שנה . כלומר יש חלון הזדמנות בין גיל חצי שנה לשנה לבצע את הניתוח.

היכן האשך אם לא בשק האשכים?

האשך יכול להיות בכל מקום לאורך מסלול הנדידה. החל בחלל הבטן (מיעוט המקרים), במפשעה (רוב המקרים) , ואופן נדיר במקומות אחרים.

מה ההשלכות של אשך טמיר ומדוע יש צורך בניתוח?

ידוע שגברים שסבלו מאשכים טמירים ונותחו בגיל מאוחר יסבלו מירידה בספירת הזרע ולעיתים מבעיות פוריות. כמו כן ידוע שלגברים עם אשך טמיר יש סיכון מעט מוגבר להתפתחות סרטן אשכים בעתיד.

האם הניתוח מונע סיכוים אלו?

הוכח שבמידה ומנחים אשך טמיר עד גיל שנה הסיכוי לפוריות בבנים אלו כמעט זהה לאוכלוסיה הכללית. עדיין יש סיכון מעט מוגבר לסרטן אשכים ולכן יש צורך במעקב.

כיצד מתבצע הניתוח?

מדובר בניתוח אמבולטורי, כלומר הילד משתחרר לביצוע באותו יום של הניתוח. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ולעיתים קרובות בנוסף להרדמה ניתנת זריקה מקומית למניעת כאבים לאחר הניתוח. במידה ואשך כלל אינו נמוש ועולה החשד כי האשך נמצא בבטן, הניתוח מתבצע בגישה לאפארוסקופית. כלומר מוחדרת מצלמה בניסיון לאתר את האשך ולאחר מכן מבוצע הניתוח. אשך שנמצא במפשעה לרוב מבוצעים שני חתכים ניתוחיים קטנים. אחד במפשעה ואחד בשק האשכים. במצבים מסוימים בהם אני יכול לנייד את האשך קרוב לשק האשכים אני מבצע את הניתוח ע"י חתך קטן בשק האשכים בלבד. גישה ניתוחית זו מפחיתה את הכאבים לאחר הניתוח וחוסכת צלקת מפשעתית. הצלקת בשק האשכים מחלימה מהר וכמעט לא משאירה צלקות.

מה זה אשך נייד?

אשך נייד נקרא גם אשך מובילי (mobile testis) או אשך רטרקטילי (retractile testis). מדובר במצב ביניים בין אשך שממוקם באופן תקין בשק האשכים לבין אשך טמיר. מקרים אלו לרוב לא מצריכים התערבות ניתוחית אך מצריכים מעקב בשל הסיכוי שבעתיד ינדדו כלפי המפשעה ויהיו טמירים. ההבדלה בין אשך טמיר המצריך ניתוח לבין אשך נייד שלא מצריך ניתוח לעיתים מצריכה בדיקת אורולוג מומחה. מה לעשות בחיים לא הכול שחור ולבן.

דוקטור, אפשר לקבל מילת הרגעה?

בהחלט, בנים עם אשכים טמירים שמאובחנים בזמן ומנותחים בזמן יזכו לבגרות תקינה , ללא פגיעה בפוריות וללא פגיעה בתפקוד מיני.

לחצו כאן לקריאת הכתבה ׳אשך טמיר׳ שהתפרסמה בעיתון הבריאות של בי"ח מאיר.

צרו קשר