אורולוג ילדים

בשנים האחרונות חל מהפך בתחום אורולוגית ילדים, הן בכל הנוגע לאבחון במומים והן, ובעיקר בדרכי הטיפול  בהם, תוך שימוש בטכנולוגיות הניתוחיות החדשניות בילדים.

מה ההבדל בין אורולוג ילדים ואורולוג מבוגרים?

אורולוג הוא רופא המתמחה במערכת השתן בגברים ונשים ובמערכת הרבייה בגברים. תחום רפואת הילדים הוא התמחות ברפואה הכללית, על מנת לטפל בילדים על רופא לקבל הסמכה והכשרה נוספת מעבר ללימודי הרפואה הרגילים. כך גם באורולוגיה, על מנת שאורולוג מומחה יוכל להיקרא אורולוג ילדים ולטפל בילדים עליו לעבור מסלול נוסף של התמחות. מסלול זה נעשה בלימודים והכשרה מעשית בחו"ל במסגרת התמחות על.

מה מיוחד בטיפולים וניתוחים בילדים לאומת מבוגרים?

החל משלב הייעוץ, דרך הטיפול או הניתוח ועד להתאוששות והחלמה – אורולוג ילדים מלווה את המשפחה בסבלנות, מקצועיות ובטחון. מעבר להסמכה, התמחות מעשית, מומחיות ויכולות אבחון וטיפול מן המעלה הראשונה, על אורולוג ילדים גם להיות ער להשלכות ארוכת הטווח של מצבים בריאותיים שונים בילדים, לייעץ להורים לגבי המשך מעקב וטיפול, להסביר ולבאר את הסיטואציה הרפואית ולענות בפשטות, סבלנות ונהירות לכל שאלה. בדומה למומחים אחרים ברפואת ילדים, אורולוג ילדים מטפל במובן מסוים לא רק בילד, אלא גם בהוריו, בחששותיהם, ברגשותיהם הקשורים לטיפול ובייעוץ מעשי. 

האם אורולוג ילדים יכול לספק ייעוץ טרום לידתי?

בהחלט, אורולוג ילדים הוא הרופא המומחה אילו פונים לייעוץ טרום לידתי אם בדיקת מעקב שגרתית בהריון הצביעה על חשד למום מולד במערכת השתן בבנות ובנים או במערכת הרבייה בבנים.

עד איזה גיל פונים אל אורולוג ילדים?

אורולוג ילדים מאבחן ילדים עוד מבטן אימם בהיותו המומחה אליו פונים כאשר ישנו חשד למום מולד במערכת השתן בבנים ובנות או הרבייה בבנים. ניתן להגיע אל אורולוג ילדים לייעוץ, אבחון וטיפול מגיל לידה ועד 120 שכן אורולוג ילדים מטפל גם במבוגרים.

מה חשיבותם של ניתוחים לפרוסקופיים בתחום האורולוגיה הכירורגית לילדים?

בשנים האחרונות חל מהפך של ממש בתחום הכירורגיה, מהפך שלא פסח על עולם האורולוגיה לילדים. הכניסה של טכניקות וציוד ניתוחי מתקדם (כדוגמת רובוט דה וינצ'י) מאפשרים לבצע הליכים כירורגיים לפרוסקופיים ללא צורך בחתכים ניתוחיים גדולים גם בסוגי הניתוחים המורכבים ביותר. עבור ילדים, שימוש בשיטות לפרוסקופיות בניתוחים מאפשר החלמה מהירה יותר, פחות תופעות לוואי לאחר הניתוח, זמן הרדמה קצר יותר ופחות סימנים ניתוחיים – יתרונו מבורכים במיוחד עבור ילדים. אורולוג ילדים מומחה הבקיא בניתוחים לפרוסקופיים יוכל להציע פתרונות כירורגיים מתקדמים הכוללים ביצוע ניתוחים בשיטות חדשניות אלו.

האם אורולוג ילדים מבצע ברית מילה?

בהחלט, ברית מילה רפואית מבוצעת על ידי אורולוג ילדים כחלק ממגוון ההליכים שהוא מוסמך ומוכשר לבצע. למעשה, ברית מילה רפואית על ידי אורולוג ילדים מומחה נחשבת לבטוחה יותר (נערכת בבית חולים בתנאים סטריליים), פחות כואבת לתינוק (נעשית באלחוש והרדמה מקומית) וההחלמה ממנה מהירה יותר. כמו כן, לאורולוג ילדים היכולת לאבחן מום מולד ולהציע להורים פתרונות לביצוע ברית בהתחשב במצבו של התינוק. ברית מילה הנערכת על ידי אורולוג כשרה לחלוטין וניתן לשלב בה עורך טקסים מכל זרם לבחירת המשפחה. 

האם אורולוג ילדים יכול לעזור במקרים של הרטבת לילה בילדים?

מרבית הילדים מפסיקים להשתמש בטיטולים עד גיל 5 ולא סובלים מהרטבת לילה עד גיל 5. אך ישנם ילדים שזקוקים לזמן רב יותר כדי ללמוד לשלוט בשלפוחית השתן בלילה ואילו במקרים מסוימים מדובר על בעיה אחרת שמקשה על הילד. כאשר מדובר על ילד או ילדה מעל גיל5 שסובלים מהרטבת לילה מומלץ לפנות אל אורולוג ילדים לאבחון מצבים רפואיים במערכת השתן העשויים לגרום להרטבות. גורמים אלו כוללים למשל שלפוחית שתן קטנה, דלקת בדרכי השתן, ייצור לא מספק של הורמון אנטי משתן במהלך הלילה, חוסר בשלות של העצבים ששולטים בשלפוחית השתן, דום נשימה בשינה, עצירות כרונית, סוכרת או בעיה מבנית במערכת השתן (נדיר ביותר). עבור רוב הילדים הרטבת לילה אינה מעידה על בעיה הדורשת התערבות פולשנית. בהתאם לבדיקות שנערכו, ניסיונו ומומחיותו של הרופא, יחד עם ההורים ניתן לקבוע תכנית לטיפול בהרטבה שכוללת שיטות התנהגותיות, שינויים בשגרת השינה ובמידת הצורך בלבד טיפול תרופתי או התערבות נוספת.

על אורולוגיית ילדים היום ובעבר

הטיפול במומים בכליות או בשלפוחית השתן, הצריך בעבר ביצוע חיתוך ניתוחי גדול לצורך חדירה לחלל הבטן. היום ניתן ע"י טכנולוגיית הלאפארוסקופיה להחדיר מצלמה באופן מבוקר לחלל הבטן וע"י מכשירים זעירים לבצע פעולות כירורגיות ואף המסובכות שבהן. ניתן לטפל במומים כמו הרחבה של כליה (הידרונפרוזיס), רפלוקס בדרכי השתן, מערכת מאספת כפולה, כריתת חלקי כליה או כליה מלאה ועוד.

הטיפול ברפלוקס (חזרה של שתן משלפוחית השתן לכליות) מתאפשר היום ע"י שימוש בסיב אופטי המוחדר לשלפוחית השתן (ציסטוסקופ) והזרקת פולימרים המונעים את הרפלוקס.

יתרונם של ניתוחים אלו משמעותי מאוד עבור ילדים בפרמטרים של זמן הניתוח, הפחתת סבל, תוצאות מיטביות וצלקות קטנות ואסטטיות המפחיתות את הסבל והכאבים לאחר הניתוח.

התמחותו של ד"ר נאמן באורולוגית ילדים התמקדה בביצוע ניתוחים זעיר פולשניים אלו "העתיד כבר כאן".

בעיות נפוצות המצריכות אורולוג ע"פ חתך קבוצות גיל:

בעיות נפוצות המצריכות אורולוג ילדים - בשלב העוברי

עובר (Fetus, כל תקופת ההריון עד ללידה)

כל אם עוברת סקירת מערכות, בדיקת חלבון עוברי ובדיקות נוספות לאבחון מומים מולדים במסגרת מעקב הריוני שיגרתי.
מומים בדרכי השתן הם הנפוצים ביותר לקבוצת גיל זו והם מתגלים בסקירות המערכות ומתוך מומים אלו, הנפוצים ביותר הם הרחבת אגן כליה (הידרונפרוזיס) ומערכת מאספת כפולה. קיימים גם  מומים נוספים בדרכי השתן שלא יוצגו כאן עקב שכיחות נמוכה יותר.

במרפאות בבית החולים ובקהילה ד"ר נאמן מרכז מקרים אלו (יעוץ טרום לידתי) ומיידע את ההורים באשר למומים כבר בשלב העוברי כדי שיתכוננו לבאות. לרוב למומים אלו אין השפעה על חייו של התינוק והם מצריכים מעקב בלבד, אך לעיתים יש צורך בהתערבות ניתוחית מוקדמת לאחר הלידה. 

אורולוג לילדים מהלידה עד גיל חודש

ילוד (Newborn, מהלידה עד גיל חודש)

בגיל זה מאומתים המומים המולדים המתגלים בסקירת מערכות, כאשר, כמצוין לעיל, המום הנפוץ הוא הרחבת כליה (הידרונפרוזיס). כמו כן, מתגלים מומים חיצוניים המאובחנים בבדיקת הילוד סמוך להולדתו: אשכים טמירים והיפוספדיאס הם הנפוצים.

אורולוג ילדים לתינוקות מגיל חודש עד שנה

תינוק (Infant, מגיל חודש עד שנה)

בגיל זה מאובחנים מומים כמו אשך טמיר, היפוספדיאס, הידרוצל ועוד.  במידה ויש צורך לתקן מומים אלו, הניתוח מבוצע לרוב אחרי גיל חצי שנה. 

בעיות נפוצות המצריכות אורולוג ילדים

ילדים (מגיל שנה עד גיל 10)

בגילאים אלו מאובחנים בעיות אורולוגיות כמו רפלוקס בדרכי השתן, דלקות בדרכי השתן, הרטבת לילה, הפרעות בהטלת השתן, היצרות פתח השופכה (Meatal Stenosis) ועוד. התפתחות חום ממקור לא ידוע מצריך בירור כדי לשלול שמדובר בזיהום בדרכי השתן. 

אורולוג לילדים מתבגרים

מתבגרים (Adolescent מגיל 10 - בגרות)

גיל שהוא קו התפר שבין ילדים לבין מבוגרים ובו מסתימות הבעיות האורולוגיות האופייניות לילדים. הערה! בבדיקות הנערכות בלשכות הגיוס, מתגלות לעיתים בעיות שלא אובחנו קודם לכן כגון: וריקוצל בבנים, הירוצל ועוד.

צרו קשר

ד"ר עמוס נאמן
ד"ר עמוס נאמן

ד"ר עמוס נאמן מומחה באורולוגיה ומנהל יחידת אורולוגית ילדים בבית חולים אסף הרופא.