יעוץ מקוון - שירות חדש במרפאתו של פרופסור נאמן

לוגו פרופ נאמן

יעוץ מקוון - שירות חדש במרפאתו של ד"ר נאמן

אורולוג ילדים

מהו אורולוג ילדים?

אורולוג ילדים הוא הרופא המומחה אילו פונים לייעוץ טרום לידתי אם בדיקת מעקב שגרתית בהריון הצביעה על חשד למום מולד במערכת השתן בבנות ובנים או במערכת הרבייה בבנים. לרוב למומים אלו אין השפעה על חייו של התינוק והם מצריכים מעקב בלבד, אך לעיתים יש צורך בהתערבות ניתוחית מוקדמת לאחר הלידה.

בעיות נפוצות המצריכות אורולוג ילדים ע"פ חתך קבוצות גיל:

עובר (כל תקופת ההריון עד ללידה)

תינוק (מהלידה עד גיל שנה)

במידה ויש צורך לתקן מומים אלו, הניתוח מבוצע לרוב אחרי גיל חצי שנה. 

ילדים (מגיל שנה עד גיל 10)

מתבגרים (מגיל 10 - בגרות)

גיל שהוא קו התפר שבין ילדים לבין מבוגרים ובו מסתימות הבעיות האורולוגיות האופייניות לילדים.
הערה! בבדיקות הנערכות בלשכות הגיוס, מתגלות לעיתים בעיות שלא אובחנו קודם לכן כגון: וריקוצל בבנים, הירוצל ועוד.

האם אורולוג ילדים מבצע ברית מילה?

בהחלט, ברית מילה רפואית מבוצעת על ידי אורולוג ילדים כחלק ממגוון ההליכים שהוא מוסמך ומוכשר לבצע ולמעשה נחשבת לבטוחה יותר (נערכת בבית חולים בתנאים סטריליים), פחות כואבת לתינוק (נעשית באלחוש והרדמה מקומית) וההחלמה ממנה מהירה יותר. כמו כן, יש לו את היכולת לאבחן מום מולד ולהציע להורים פתרונות לביצוע ברית בהתחשב במצבו של התינוק. ברית מילה הנערכת על ידי אורולוג כשרה לחלוטין וניתן לשלב בה עורך טקסים מכל זרם לבחירת המשפחה. 

האם אורולוג יכול לעזור במקרים של הרטבת לילה?

מרבית הילדים מפסיקים להשתמש בטיטולים עד גיל 5 ולא סובלים מהרטבת לילה עד גיל 5. אך ישנם כאלה הזקוקים לזמן רב יותר כדי ללמוד לשלוט בשלפוחית השתן בלילה ואילו במקרים מסוימים מדובר על בעיה אחרת שמקשה על הילד. כאשר מדובר על ילד או ילדה מעל גיל5 שסובלים מהרטבת לילה מומלץ לפנות אל אורולוג ילדים לאבחון מצבים רפואיים במערכת השתן העשויים לגרום להרטבות. גורמים אלו כוללים למשל שלפוחית שתן קטנה, דלקת בדרכי השתן, ייצור לא מספק של הורמון אנטי משתן במהלך הלילה, חוסר בשלות של העצבים ששולטים בשלפוחית השתן, דום נשימה בשינה, עצירות כרונית, סוכרת או בעיה מבנית במערכת השתן (נדיר ביותר). עבור רוב הילדים הרטבת לילה אינה מעידה על בעיה הדורשת התערבות פולשנית. בהתאם לבדיקות שנערכו, ניסיונו ומומחיותו של הרופא, יחד עם ההורים ניתן לקבוע תכנית לטיפול בהרטבה שכוללת שיטות התנהגותיות, שינויים בשגרת השינה ובמידת הצורך בלבד טיפול תרופתי או התערבות נוספת.

עד איזה גיל פונים אל אורולוג ילדים?

אורולוג ילדים מאבחן ילדים עוד מבטן אימם בהיותו המומחה אליו פונים כאשר ישנו חשד למום מולד במערכת השתן בבנים ובנות או הרבייה בבנים. ניתן להגיע אליו לייעוץ, אבחון וטיפול מגיל לידה ועד 120 שכן הוא מטפל גם במבוגרים.

מה ההבדל בין אורולוג ילדים ואורולוג מבוגרים?

אורולוג הוא רופא המתמחה במערכת השתן בגברים ונשים ובמערכת הרבייה בגברים. תחום רפואת הילדים הוא התמחות ברפואה הכללית, על מנת לטפל בילדים על רופא לקבל הסמכה והכשרה נוספת מעבר ללימודי הרפואה הרגילים. כך גם באורולוגיה, על מנת שאורולוג מומחה יוכל להיקרא אורולוג ילדים ולטפל בילדים עליו לעבור מסלול נוסף של התמחות. מסלול זה נעשה בלימודים והכשרה מעשית בחו"ל במסגרת התמחות על.

מה מיוחד בטיפולים וניתוחים בילדים לאומת מבוגרים?

החל משלב הייעוץ, דרך הטיפול או הניתוח ועד להתאוששות והחלמה – אורולוג ילדים מלווה את המשפחה בסבלנות, מקצועיות ובטחון. מעבר להסמכה, התמחות מעשית, מומחיות ויכולות אבחון וטיפול מן המעלה הראשונה, עליו גם להיות ער להשלכות ארוכת הטווח של מצבים בריאותיים שונים, לייעץ להורים לגבי המשך מעקב וטיפול, להסביר ולבאר את הסיטואציה הרפואית ולענות בפשטות, סבלנות ונהירות לכל שאלה. בדומה למומחים אחרים ברפואת ילדים, אורולוג ילדים מטפל במובן מסוים לא רק בילד, אלא גם בהוריו, בחששותיהם, ברגשותיהם הקשורים לטיפול ובייעוץ מעשי. 

מה חשיבותם של ניתוחים לפרוסקופיים בתחום האורולוגיה הכירורגית?

בשנים האחרונות חל מהפך של ממש בתחום הכירורגיה, מהפך שלא פסח על עולם האורולוגיה לילדים. הכניסה של טכניקות וציוד ניתוחי מתקדם (כדוגמת רובוט דה וינצ'י) מאפשרים לבצע הליכים כירורגיים לפרוסקופיים ללא צורך בחתכים ניתוחיים גדולים גם בסוגי הניתוחים המורכבים ביותר. עבור ילדים, שימוש בשיטות לפרוסקופיות בניתוחים מאפשר החלמה מהירה יותר, פחות תופעות לוואי לאחר הניתוח, זמן הרדמה קצר יותר ופחות סימנים ניתוחיים – יתרונו מבורכים במיוחד עבור ילדים. אורולוג ילדים מומחה הבקיא בניתוחים לפרוסקופיים יוכל להציע פתרונות כירורגיים מתקדמים הכוללים ביצוע ניתוחים בשיטות חדשניות אלו.

על אורולוגיית ילדים היום ובעבר

הטיפול במומים בכליות או בשלפוחית השתן, הצריך בעבר ביצוע חיתוך ניתוחי גדול לצורך חדירה לחלל הבטן. היום ניתן ע"י טכנולוגיית הלאפארוסקופיה להחדיר מצלמה באופן מבוקר לחלל הבטן וע"י מכשירים זעירים לבצע פעולות כירורגיות ואף המסובכות שבהן. ניתן לטפל במומים כמו הרחבה של כליה (הידרונפרוזיס), רפלוקס בדרכי השתן, מערכת מאספת כפולה, כריתת חלקי כליה או כליה מלאה ועוד.

הטיפול ברפלוקס (חזרה של שתן משלפוחית השתן לכליות) מתאפשר היום ע"י שימוש בסיב אופטי המוחדר לשלפוחית השתן (ציסטוסקופ) והזרקת פולימרים המונעים את הרפלוקס.

יתרונם של ניתוחים אלו משמעותי מאוד עבור ילדים בפרמטרים של זמן הניתוח, הפחתת סבל, תוצאות מיטביות וצלקות קטנות ואסטטיות המפחיתות את הסבל והכאבים לאחר הניתוח.

התמחותו של פרופסור נאמן באורולוגית ילדים התמקדה בביצוע ניתוחים זעיר פולשניים אלו "העתיד כבר כאן".

צרו קשר

פרופסור עמוס נאמן

פרופ' עמוס נאמן

אורולוג פרטי מומחה ומנתח בכיר מנהל מחלקה אורולוגיה בביה"ח מאיר

פרופסור עמוס נאמן
פרופסור עמוס נאמן

אורולוג פרטי, מומחה בכירורגיה אורולוגית ומנהל מחלקת אורולוגיה בבית החולים מאיר בכפר סבא.

מאמרים נוספים

הזמן הרטוב: כל הסיבות להרטבת לילה

הילד שלך עבר את גיל חמש ועדיין מרטיב במיטה? טיפול אישי בהרטבת לילה – המשלב במידת הצורך טיפול התנהגותי, תמיכה נפשית, טיפול בזמזם וטיפול תרופתי

ריפלוקס בדרכי השתן

מצב בו השתן חוזר משלפוחית השתן לשופכנים ולכליות. מצב זה דומה בשמו לתופעת הריפלוקס במוכרת אך שונה ממנו מהותית. מהו ריפלוקס? ככלל, המילה "ריפלוקס" (או

דילוג לתוכן