אורולוג ילדים

אורולוג ילדים

בשנים האחרונות חל מהפך בתחום אורולוגית ילדים, הן בכל הנוגע לאבחון במומים והן, ובעיקר בדרכי הטיפול  בהם, תוך שימוש בטכנולוגיות הניתוחיות החדשניות בילדים.

הטיפול במומים בכליות או בשלפוחית השתן, הצריך בעבר ביצוע חיתוך ניתוחי גדול לצורך חדירה לחלל הבטן. היום ניתן ע"י טכנולוגיית הלאפארוסקופיה להחדיר מצלמה באופן מבוקר לחלל הבטן וע"י מכשירים זעירים לבצע פעולות כירורגיות ואף המסובכות שבהן. ניתן לטפל במומים כמו הרחבה של כליה (הידרונפרוזיס), רפלוקס בדרכי השתן, מערכת מאספת כפולה, כריתת חלקי כליה או כליה מלאה ועוד.

הטיפול ברפלוקס (חזרה של שתן משלפוחית השתן לכליות) מתאפשר היום ע"י שימוש בסיב אופטי המוחדר לשלפוחית השתן (ציסטוסקופ) והזרקת פולימרים המונעים את הרפלוקס.

יתרונם של ניתוחים אלו משמעותי מאוד עבור ילדים בפרמטרים של זמן הניתוח, הפחתת סבל, תוצאות מיטביות וצלקות קטנות ואסטטיות המפחיתות את הסבל והכאבים לאחר הניתוח.

התמחותו של ד"ר נאמן באורולוגית ילדים התמקדה בביצוע ניתוחים זעיר פולשניים אלו "העתיד כבר כאן".

בעיות נפוצות המצריכות אורולוג ע"פ חתך קבוצות גיל:

בעיות נפוצות המצריכות אורולוג ילדים - בשלב העוברי

עובר (Fetus, כל תקופת ההריון עד ללידה)

כל אם עוברת סקירת מערכות, בדיקת חלבון עוברי ובדיקות נוספות לאבחון מומים מולדים במסגרת מעקב הריוני שיגרתי.
מומים בדרכי השתן הם הנפוצים ביותר לקבוצת גיל זו והם מתגלים בסקירות המערכות ומתוך מומים אלו, הנפוצים ביותר הם הרחבת אגן כליה (הידרונפרוזיס) ומערכת מאספת כפולה. קיימים גם  מומים נוספים בדרכי השתן שלא יוצגו כאן עקב שכיחות נמוכה יותר.

במרפאות בבית החולים ובקהילה ד"ר נאמן מרכז מקרים אלו (יעוץ טרום לידתי) ומיידע את ההורים באשר למומים כבר בשלב העוברי כדי שיתכוננו לבאות. לרוב למומים אלו אין השפעה על חייו של התינוק והם מצריכים מעקב בלבד, אך לעיתים יש צורך בהתערבות ניתוחית מוקדמת לאחר הלידה. 

אורולוג לילדים מהלידה עד גיל חודש

ילוד (Newborn, מהלידה עד גיל חודש)

בגיל זה מאומתים המומים המולדים המתגלים בסקירת מערכות, כאשר, כמצוין לעיל, המום הנפוץ הוא הרחבת כליה (הידרונפרוזיס). כמו כן, מתגלים מומים חיצוניים המאובחנים בבדיקת הילוד סמוך להולדתו: אשכים טמירים והיפוספדיאס הם הנפוצים.

אורולוג ילדים לתינוקות מגיל חודש עד שנה

תינוק (Infant, מגיל חודש עד שנה)

בגיל זה מאובחנים מומים כמו אשך טמיר, היפוספדיאס, הידרוצל ועוד.  במידה ויש צורך לתקן מומים אלו, הניתוח מבוצע לרוב אחרי גיל חצי שנה. 

בעיות נפוצות המצריכות אורולוג ילדים

ילדים (מגיל שנה עד גיל 10)

בגילאים אלו מאובחנים בעיות אורולוגיות כמו רפלוקס בדרכי השתן, דלקות בדרכי השתן, הרטבת לילה, הפרעות בהטלת השתן, היצרות פתח השופכה (Meatal Stenosis) ועוד. התפתחות חום ממקור לא ידוע מצריך בירור כדי לשלול שמדובר בזיהום בדרכי השתן. 

אורולוג לילדים מתבגרים

מתבגרים (Adolescent מגיל 10 - בגרות)

גיל שהוא קו התפר שבין ילדים לבין מבוגרים ובו מסתימות הבעיות האורולוגיות האופייניות לילדים. הערה! בבדיקות הנערכות בלשכות הגיוס, מתגלות לעיתים בעיות שלא אובחנו קודם לכן כגון: וריקוצל בבנים, הירוצל ועוד.

צרו קשר

ד"ר עמוס נאמן
ד"ר עמוס נאמן

ד"ר עמוס נאמן מומחה באורולוגיה ומנהל יחידת אורולוגית ילדים בבית חולים אסף הרופא.